AMATÖR DENİZCİ SINAVINA MÜRACAAT İÇİN

AMATÖR DENİZCİ SINAVINA MÜRACAAT İÇİN

1-        gss.gasm.gov.tr internet adresinden başvuru için “yeni kullanıcıyım” menüsünden TC Kimlik bilginizi girerek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt esnasında belirteceğiniz mail adresine sisteme giriş şifreniz gelecektir. Mail adresine gelen kullanıcı adı ve şifreniz ile kayıt işlemlerini başlatabilirsiniz.

2-        Kimlik bilgileri sisteme girilir.

3-        İletişim bilgileri adres ve telefon numarası sisteme girilir.

4-        Sınava girecek olan aday fotoğrafını sisteme taratarak aktarır.

5-        Sağlık raporu ( Aday sağlık raporunu başvuru esnasında sisteme taratıp koyması gerekmektedir. Sağlık raporu Göz, Kulak Burun Boğaz Uzman çalıştıran resmi veya özel sağlık kuruluşlarında muayeneden geçmiş olması gerekmektedir. Amatör Denizci muayeneleri kara taşıt sürücüleri için geçerli olan esaslar dahilinde yapılır, ancak moleküler olup, sağlam gözü 10/10’dan daha az görenler ile renk körlüğü veya gece körlüğü olanlar ADB alamazlar. Bu nedenle “B Sınıfı Sürücü Olur İbaresi” bulunan rapor kabul edilemez. Rapor muayene sonucu “Amatör Denizci Belgesi alabilir” ibaresi ile ifade edilecektir ve sınav tarihinden en çok dört ay önce düzenlenmiş olması gerekmektedir.

6-        Sınava giriş ücreti ( Ziraat Bankası Bakanlıklar Kamu Girişimci Şubesi 7064441-5008 nolu hesaba  Amatör Denizci Belgesi sınavı için 50 TL, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü sınavı için 50 TL) yatırıldığına dair dekont sisteme taratılacak ve aynı sayfa üzerinde bulunan GOSS Sınav Merkezlerinin bulunduğu liman başkanlıklarına başvurmanız gerekmektedir.

7-        ades.udhb.gov.tr adresinden UZAKTAN EĞİTİMİ tamamladığınıza dair belgenin sisteme taratılması gerekmektedir.

 

GOSS SINAV SİSTEMLERİNİN BULUNDUĞU LİMAN BAŞKANLIKLARI

 

1-      Ankara ( Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü)

2-      Antalya Liman Başkanlığı

3-      Bodrum Liman Başkanlığı

4-      Çanakkale Liman Başkanlığı

5-      İzmir Liman Başkanlığı

6-      İstanbul Liman Başkanlığı

7-      İskenderun Liman Başkanlığı

8-      Kocaeli  Liman Başkanlığı

9-      Marmaris Liman Başkanlığı

10-  Trabzon Liman Başkanlığı

 

 

GOSS SINAV MERKEZLERİ  tarafından sınava giriş müracaatınız en geç 2 gün içinde  onaylanarak, mail adresinize “başvurunuz onaylanmıştır randevu alabilirsiniz” mesajı gelecektir.Onayınız gelmezse talepte bulunan Goss sınav merkezlerinin olduğu yeri arayarak onay verilmesini talep ediniz.

 

RANDEVU İŞLEMİ  daha sonra gss.gasm.gov.tr  adresinden almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapıp, Aday İşlemleri sütunu 5.satırdaki “Başvurularınız” kısmındaki randevu linkinden  “sınav yeri ve saatleri” menüsünden istediğiniz tarih ve saati seçerek sınav randevunuzu alınız.

(Herhangi bir nedenden dolayı sınava girmeyecekseniz, sınav tarihinden en az 1 gün önce sınav randevunuzu geri çekmeniz gerekmektedir)

Randevunuzu aldıktan sonra sınav saatinden 15 dk önce nüfus cüzdanınız yanınızda bulunacak şekilde randevu aldığınız sınav merkezinde olmanız gerekmektedir.

AMATÖR DENİZCİ BELGESİ SINAV süresi 60 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 50 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ BELGESİ SINAV süresi 30 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 25 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

SINAV SONUÇLARININ İLANI sınava girenlerin sınavı bitirmeleri ve oturumun kapatılmasından hemen sonra sınav sonuçları açıklanacaktır.

 

SINAVDA BAŞARILI OLANLAR 

1.      Nüfus cüzdanı fotokopisi

2.      4 fotoğraf

3.      Sağlık raporu ( Göz ve KBB doktorunun kaşesi olacak, Gözde renk körlüğü gece körlüğü yoktur ibareli ve Sağlık Raporunun alındığı tarih 4 ayı geçmiş olmayacak)

4.      Adli Sicil Kaydı veya Kamu personeli olan kişilerden kurum kimliği fotokopisi yada kurumda çalıştığına dair yazı.

5.      Diploma Fotokopisi

6.      Muavafakatname 18 yaşını bitirmemiş 14 yaşını tamamlamış adayın velisi/vasisi tarafından muvafakatname  hazırlanacaktır.

7.      Sınava giriş dekontu (50 TL Amatör Denizci 50 TL Kısa Mesafe Telsiz Operatörü dekontu)

8.      Sınav sonrası sınavı kazanan kişiler için Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine belge harçlarının yatırıldığına dair dekont/dekontlarla;(9068 kod numarası ile yatırılabilir), ( Amatör Denizci için 22,60 TL Kısa Mesafe Telsiz Operatörü için 14,40 TL yatırılacak)

Yukarıda bahsi geçen belgeleri tamamlayıp sınava girdiğiniz GOSS Sınav merkezlerinin bulunduğu birime teslim etmeniz gerekmektedir. Teslim ettiğiniz kurum, belgeleri düzenleyerek size en kısa zamanda teslim edecektir.

 

SINAVDA BAŞARILI OLAMAYAN şahıslar tekrar Sınav Harcı yatırarak sınava girmeye hak kazanacaktır.

 

AMATÖR DENİZCİ VE KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ YETERLİK BELGELERİNİN YENİLENMESİ

Eski tip ADB ve KMT Belgelerinin kredi kartı boyutunda olan yeni tipleriyle değiştirmek isteyenlerin çevrimiçi sistemde yer almayanların sisteme kaydolmaları gerekmektedir.

 

gss.gasm.gov.tr  internet adresinden  “yeni kullanıcıyım” menüsünden TC Kimlik bilginizi girerek İLERİ butonuna basınız.

 

Sistemde kayıtlı iseniz ve şifrenizi unuttuysanız, şifremi unuttum kısmından yeni şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sistemde kayıtlı değilseniz, TC Kimlik bilginizi girerek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik bilgileri ile ilgili gelen sayfaya nüfus bilgileri ve mail adresi doğru bir şekilde girilir ve sayfanın altında bulunan KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılır. Bilgi girişi sonrasında Doğrulama butonuna basınız. Bilgilerinizin doğru olması halinde kayıt eklenmesi gerçekleşecektir. Kayıt eklendikten sonra görünen KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılarak şifrenizin oluşması sağlanacaktır. Girişiniz sırasında hatalı bilgileriniz varsa doğru bilgileri girerek EKLE butonuna basınız. Mail adresinin doğru girilmesine dikkat ediniz. Şifreniz mail adresine gelecektir.

Mail adresinize gelen kullanıcı adı ve şifrenizi gss.gasm.gov.tr ‘deki kutuya kullanıcı adı ve  şifrenizi girip İLERİ butonuna basınız.

1.     Kimlik bilgileri sisteme girilir.

2.     İletişim bilgileri adres ve telefon numarası sisteme girilir.

3.     Fotoğraf taratılır.

4.     Eski Belge Yenileme diye bir seçenek gelecektir. Ekrana gelecek görüntüdeki yerlere eski tip ADB ve KMT’nizin üzerinde yazan bilgileri noksansız giriniz. İşleminiz gerçekleştikten sonra “sicil limanınıza başvurunuz” yazısını  gördükten sonra aşağıda belirtilen evraklarla birlikte Sicil Limanınıza başvurmanız gerekmektedir


YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

1.     Dilekçe

2.     Nüfüs Cüzdanı Örneği

3.     2 adet Vesikalık Fotoğraf

4.     Elinizde bulunan ADB ve KMT Belgelerinin aslı

5.     Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine yatırılan ADB ve KMT harcı dekontları ile  birlikte Sicil Limanınıza başvurmanız gerekmektedir.

 

Eski tip ADB ve KMT Belgelerinizi kaybettiyseniz ve ayrıntılı bilgilere sahip değilseniz , Sicil Limanınıza başvurunuz. Bu bilgiler olmaksızın belgeleriniz yenilenmez.

 

NOT: 2006 TARİHİ İTİBARIYLE AMATÖR DENİZCİ VE KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ YETERLİK BELGESİ ELİNDE BULUNAN ŞAHISLAR KULLANICI ADI VE ŞİFRE OLUŞTURMAYACAKLARDIR.

                                                                                       

© Copyright - Maviyol Yelken Okulu  -   Programlama Simsekweb Design